Isı ve Sıcaklık

Isı ve sıcaklık kavramları

Isı ve sıcaklık kavramları birbirinden farklıdır. Örneğin Güneş, Dünya’mızın ısı ve ışık kaynağıdır. Güneş’ten gelen ışınlarla Dünya ve içindeki cisimler ısınır ve cisimlerin sıcaklıkları artar.

  •  Sıcaklıkları farklı olan maddeler, birbirine temas ettirildiklerinde sıcaklığı fazla olan maddeden sıcaklığı düşük olan maddeye ısı akışı gerçekleşir. Yani daha sıcak olan madde ısı verir ve sıcaklığı düşer. Soğuk olan madde ısı alır ve sıcaklığı yükselir. Sıcaklıkları eşit olunca ısı alışverişi sona erer. Aynı durum sıcaklığı farklı sıvılar için de geçerlidir.
  • Sıcaklıklardaki bu değişimin nedeni ısı alışverişinin gerçekleşmesidir.

Birbirine temas eden maddelerden birinin sıcaklığının diğerinden farklı olması hâlinde, sıcaklığı yüksek olan madde sıcaklığı düşük olan maddeye ısı verir. Bu alışverişi maddelerin sıcaklıkları eşit olana kadar devam eder. Sıcaklıkların eşitlendiği değere denge sıcaklığı denir. 

Isı alış verişi

Cisimler aynı maddeden yapılmışsa ve ortama ısı kaybı yok ise son sıcaklıkları ilk sıcaklıkları toplamının yarısı kadardır. Her durumda cisimlerin son sıcaklığı, soğuk maddenin ilk sıcaklığından büyük, sıcak maddenin ilk sıcaklığından küçük olmalıdır.

KADER KISMET

Sınıf İçin Yarışma Oyna-Ekle

BÜYÜK RİSK

Sınıf İçin Yarışma Oyna-Ekle

ONLİNE DENEME

Her Sınıf ve Üniteye Ait Türkiye Sıralamalı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.