Günlük Yaşamda Basit Makineler-Bileşik Makineler

Basit Makinelerin Kullanım Alanları

Basit makineler kuvvetin doğrultusunu ,yönünü veya değerini değiştirerek iş yapmamızı kolaylaştırır.

Makaralar bazı perde sistemlerinde, mikser gibi aletlerde, inşaatlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, kapı anahtarlarında, dikiş makinelerinde, ağır yükleri kaldırmada, oto tamirhanelerinde, kuyulardan su çekmede, oltalarda, bazı uzunluk ölçüm aletlerinin sarımında kullanılır.
Çıkrıktan kuyulardan su çekmede, ağır cisimleri yükseklere kaldırmada, yün eğirme ve yumak sarmada, oltaların  misinasını sarmada, eti kıyma hâline getirmede, yoğurt veya yumurta çırpmada, kahve ve biber öğütmede yararlanılır.


Eğik Düzlem: Yerdeki bir cismi yükseğe kaldırmak için eğik düzlemden yararlanılır. Dağların zirvesine çıkan yollar, eğik düzlem modeline uygun olarak yapılır. Yüksek katlara, cami minarelerine, apartmanlara çıkmak için yapılan merdivenler de eğik düzlem modeline uygun olarak sarmal biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca vidalar da eğik düzlem modelindedir. İki yüzeyi birbirine tutturmak için vidalardan yararlanılır. Hareketli bir cismi bir yere sabitlemek için yine vida kullanılır. Kuyulardan, göllerden su çıkarmak için eğik düzlem modelli araçlardan yararlanılır.


Dişli Çarklar: Otomobillerde motorun ve direksiyonun hareketini tekerleklere aktarmak, aynı anda farklı noktaları harekete geçirmek ve buralarda farklı kuvvette ve hızda hareket sağlamak için dişli çarklardan yararlanılır. Yoğurttan ayran yaparken dişli çark modelli aletler kullanılır. Bisikletimizde pedalın hareketini tekerleğe iletmek için dişli çarktan yararlanılır. Büyük cisimlerin kaldırılmasında, büyük fabrikalardaki araçların çalışmasında dişli çarklar daha çok kullanılır. Rüzgâr ve su enerjisinden elektrik enerjisi üretilirken rüzgârın ve suyun meydana getirdiği hareketin yönünü değiştirmek için de dişli çark sistemi kullanılır.

Bileşik Makine

 Birden fazla basit makine düzeneği içeren makinelere bileşik makineler denir. bisiklet bir bileşik makinedir. Bisikletin yapısında kaldıraç, dişli çark ve çıkrık düzenekleri yer almaktadır. Benzer şekilde araba motorlarında dişli çark ve kasnak düzenekleri yer almaktadır.
Bisiklette
Fren kolu ; kaldıraç
Pedal ; çıkrık
Pedaldan tekere hareket aktaran sistem ; ‘tır

Tahsin Sarı

KADER KISMET

Sınıf İçin Yarışma Oyna-Ekle

BÜYÜK RİSK

Sınıf İçin Yarışma Oyna-Ekle

ONLİNE DENEME

Her Sınıf ve Üniteye Ait Türkiye Sıralamalı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.